Pitypang Tagóvoda ünnepélyes átadása
2011. szeptember 6.Az önkormányzat a növekvő gyermeklétszámhoz igazodó intézményhálózattal, színvonalasan oldja meg feladatait. 2010 nyarán az első ütemben felújításra került a Pitypang Tagóvoda „B” szárnya, melyben kialakítottuk a 200 gyermek elhelyezésére alkalmas óvodát, melegítő- és tálaló konyhával, játszóudvarral, játszószerekkel és egy új – kedvező elszámolást biztosító - hőközponttal együtt. Idén nyáron megújult az "A" épületrész, így óvoda ez évben további 150 férőhellyel bővült, közötte a két 25 fős angol csoporttal is.
A Budapest, XIII. kerület Szegedi út – Országbíró úti lakótelep közintézményei sorában 1982-1983-ban a DÉLTERV – LAKÓTERV tervezésében az Országbíró út- Üteg utca – Petneházy utcák által határolt 27537/5 helyrajzi számú telken 200 férőhelyes óvoda épült. A telek területe 4182 m2.
2010 nyarán az első ütemben felújításra került az épület „B” szárnya, melyben kialakítottuk a 200 gyermek elhelyezésére alkalmas óvodát, melegítő- és tálaló konyhával, játszóudvarral, játszószerekkel és egy új – kedvező elszámolást biztosító - hőközponttal együtt.
Az „A” épületszárny alapozását megerősítettük Jet-Grouting technológiával, az épület fel szerkezetének statikai megerősítését szintén elvégeztük, a 150 óvodás gyermek befogadására alkalmas épületszárny belső átalakításához. Ebben az épületrészben került elhelyezésre a földszinten és az emeleten 1-1 tornaszoba az épületegyüttesben elhelyezésre kerülő 350 gyermeke részére. Kialakítottuk az akadálymentes lift szerkezetét, a liftgép beszerzését 2012-ben tervezzük megvalósítani.
Az óvoda főbejárata, az Országbíró utcáról közelíthető meg, gazdasági bejárata a Petneházy utca felöli oldalon került elhelyezésre, melyhez egy külön kisteherautók behajtására alkalmas út került kialakításra.
Az átalakítás főleg az épületszárny belső tereit érintette, de a homlokzat a meglévő épülethez hasonlóan új hőszigetelő vakolatrendszert kapott.
A belső alaprajzi átalakítás az aulatér köré szervezi az óvoda funkcióit, mely az ideiglenes fal megszűntetésével, közös kétszintes teret alakot az „A” és „B” épületrész központi magjaként. Innen közelíthetők meg a csoportszobák, páronként közös vizesblokk-öltöző előteret kapnak. Két csoportszoba a földszinten, kettő-kettő az emelten található. Az aulából közelíthetők meg a kiszolgáló helyiségek, a földszinten kapott helyet az óvodát kiszolgáló melegítőkonyha, melyhez az emeleten tálaló kapcsolódik. Az étel szállítását étellift segítségével lehet megoldani.
A földszinten helyezkednek el a szociális helyiségcsoportok, irodák, fejlesztői szoba, teakonyha és raktárhelyiségek.
Az aulatér másik oldalából szintenként tornaszobák nyílnak, vizesblokkal és szertárral.
Igyekeztünk változatos játék lehetőségeket megteremteni a kertben, a játszóhelyeket optimálisan elrendezni és azokat úgy kialakítani, hogy egyszerre több gyermek is tudjon játszani. Alapvető szempont az intézmény igényeinek figyelembe vétele, a meglévő idősebb növényzet megtartása és a kert igényes, modern játszóeszközökkel való felszerelése volt, a viszonylag nagy (2400 m2) gyepes felület megtartásával. A játszóeszközök elhelyezésénél figyelembe vettük, hogy az óvoda nagy gyermek létszámmal üzemel és ezért a felügyeleti-biztonsági szempontokat fokozottan be kell tartani.
Az egész kert locsolása automata öntözőrendszerrel történik.
A kétnyelvű óvodai program új szolgáltatás, mely lakossági igényt elégíti ki. A szakmai felügyeletet az ELTE Tanító- és Óvóképző Főiskola Idegen Nyelvi és Irodalmi Tanszék docense látja el, aki Angliában szerzett magiszteri fokozatot. A program elindítása az újonnan felvett kiscsoportosokkal kezdődik a Pitypang Tagóvoda átadásra kerülő épületében.
A program az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramját valósítja meg angol nyelven is. A magyar óvodapedagógus mellett angol anyanyelvű pedagógus is foglalkozik a gyerekekkel. A program kiaknázza a 3-6 éves gyermekek kialakulatlan artikulációs bázisát, nyitottságát, ebben az életkorban még nem jelennek meg azok a pszichológiai gátlások, amelyek később nehezítik a nyelvtanulást.
Az óvodai élet végére a gyermekek megértik az egyszerű, hétköznapi kommunikációban angol nyelven elhangzó mondatokat, és képesek lesznek az angolul elhangzó kérdésekre angolul, vagy magyarul válaszolni. Várható az is, hogy a kisgyermekek legalább 60%-a tőmondatokban, vagy a szavak egymás mellé rakásával mindennapi tevékenységeikről angolul tudnak kommunikálni.
Kapcsolódó letöltések:
20110906-atadas-3.jpg
20110906-atadas-2.jpg
20110906-atadas-1.jpg